reklama

Skutočne sa domáci školáci nevedia socializovať?

Štúdie dokázali, že domáci školáci majú sociálne zručnosti, sú angažovaní a vedia sa vcítiť do iných ľudí. Nadobúdajú zručnosti, ktoré potrebujú pre sociálny život. Sú sociálne zrelí a majú lepšie vodcovské schopnosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)
Vedecké centrum Aurélium
Vedecké centrum Aurélium (zdroj: Martina Chvojkova)

Často spomínaným negatívom domáceho vzdelávania je nedostatočná socializácia detí.

Televízia TA3 priniesla 26. januára 2017 reportáž o domácej výučbe, v ktorej psychologička Daniela Bolgáčová povedala: “socializácia dieťaťa je veľmi často veľmi obtiažna, pretože to dieťa nevie správnym spôsobom komunikovať so svojimi rovesníkmi.“

Na Slovensku je domáca škola ešte len v začiatkoch v porovnaní s niektorými inými krajinami a preto si myslím, že je veľmi obtiažne prezentovať skúsenosti zo Slovenska. Zaujímalo by ma, odkiaľ pani Bolgáčová čerpala túto informáciu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako je to so socializáciou detí, ktoré sú vzdelávané doma a aké sú skúsenosti zo zahraničia?

Obrázok blogu
(zdroj: Martina Chvojková)

Socializácia je podľa psychologického slovníka proces, pri ktorom nadobúdame sociálne zručnosti. Tieto pomáhajú človeku v interakcii a vo vhodnom konaní v danom sociálnom kontexte. Sociálne zručnosti zahŕňajú asertivitu, zvládanie ťažkých situácií, komunikáciu, schopnosť získavať si priateľov. 

Stavanie vtáčej búdky
Stavanie vtáčej búdky (zdroj: Martina Chvojková)

Množstvo štúdií dokázalo, že nedostatočná socializácia nie je problémom domácich školákov. 

Dokazuje to napríklad štúdia Domáca škola a otázka socializácie (Home Schooling and the Question of Socialization). Jej autorom je Richard G. Medin, ktorý je profesorom psychológie na Stetson University. Vyvrátil, že by domáci školáci boli izolováni od spoločenského života. Práve naopak sú viac angažovaní a vedia sa viac vcítiť do iných ľudí. Nadobúdajú zručnosti, ktoré potrebujú pre sociálny život. Majú zdravé sebavedomie a majú menej problémového správania. Bývajú sociálne zrelí a majú lepšie vodcovské schopnosti. Tatkiež sa vedia lepšie zapájať do života dospelých.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
(zdroj: Martina Chvojková)

Ďalšia štúdia z Kanady pod názvom Päťnásť rokov neskôr: Doma vzdelávaní dospelí Kanaďania. (Fifteen years later: Home-Educated Canadian Adultstaktiež preukázala, že socializácia u domácich školákov nie je problémom. Dospelí, ktorí boli doma vzdelávaní, mali vynikajúce sociálne zručnosti a boli veľmi vďační za to, že mohli byť vzdelávaní doma. Dosahovali vynikajúce štúdijné a pracovné výsledky.

Existuje množstvo ďalších publikácií k socializácii domácich školákov.

Obrázok blogu
(zdroj: Martina Chvojková)

Verím, že existujú školy, ktoré kladú dôraz na socializáciu detí. Sám som zažil učiteľov, ktorí to považovali za dôležité. No mal som aj negatívne skúsenosti. Pri viacerých učiteľoch sme museli byť takmer celý čas ticho, skoro bez pohybu a šikana na školách nebola neobvyklá. Ak sa žiak správal podľa predstáv učiteľa, bolo všetko väčšinou v poriadku. Cez prestávku som bol rád, že som sa stihol napiť, najesť, vymeniť si zožity a učebnice a prehodiť aspoň pár slov so spolužiakmi, ak vôbec ostal na to čas. Niektorí učitelia pred nami porovnávali triedy a správanie sa žiakov. Iní mali svojich miláčikov v triede, ktorých dosť jasne uprednostňovali.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
(zdroj: Pavel Chvojka )

Našu dcéru Lauru vzdelávame doma druhý rok. Problémy v oblasti socializácie sme zatiaľ nezaregistrovali. Navštevuje ľudový súbor dva razy do týždňa, chodí na hudobnú teóriu do ZUŠ, a raz do týždňa na stretko so svojimi rovesníčkami. Okrem toho chodievame do lesa s ostatnými domácimi školákmi, aj s jej spolužiakmi - Maťom a Timkom. Taktiež je raz za dva týždne v škôločke s mladšími deťmi. Chystá si pre nich napríklad divadielka. Často je v interakcii so svojim bratom, s rodičmi a príbuznymi. Raz do mesiaca je aj v skupine o rok, o dva starších detí, kde je najmladšia, napriek tomu sa tam pekne začlenila. Akurát niektorým vadí, že je taká malá a stále sa hlási a veľa vie. Často komunikuje v dopravných prostriedkoch s dospelými, alebo staršími ľuďmi. Pri návšteve múzeí, pamiatok, výstav, prírody, obchodov či knižnice sa stále stretáva s ľuďmi. V centre mesta niekedy stretneme aj zahraničných turistov, tak si môže precvičovať angličtinu v praxi. Má na to viac času, ako keby bola v škole a potom ešte trávila veľa času domácimi úlohami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
(zdroj: Martina Chvojková)

Na Slovensku je domáce vzdelávanie možné len na prvom stupni a ešte nie veľmi bežné, ale napríklad v USA dokonca školy a domáci školáci navzájom spolupracujú. Domáci školáci sa môžu zúčastňovať predmetov na škole alebo si môžu na školách organizovať rôzne aktivity. V niektorých krajinách dokonca rodičia dostávajú príspevok od štátu na domáce vzdelávanie, pretože prispievajú k dobru spoločnosti a prácu rodičov si cenia. V Kanade v niektorých provinciách rodičia dostávajú finančný príspevok na domáce vzdelávanie. Na Slovensku rodičia nedostávajú zatiaľ žiadny príspevok aj napriek tomu, že sú platiteľmi daní, z ktorých ide časť aj na vzdelávanie. 

V múzeu
V múzeu (zdroj: Martina Chvojková)

Čo sa týka osobných skúsenosti s dospelými, ktorí boli vzdelávaní doma, poznáme viacerých v zahraničí, keďže sme nejaký čas žili mimo Slovenska. Ich silnými stránkami je zdravé sebavedomie, dobrý charakter, komunikatívnosť, empatia, chuť učiť sa nové veci a zapajáť sa do spoločenského diania. Podľa viacerých štúdií od Brian D. Ray dosahujú domáci školáci v USA výrazne lepšie školské výsledky a to aj napriek tomu, že väčšina rodičov, ktorí doma vzdelávajú deti, nemá vyštudovaný žiadny pedagogický štúdijný odbor. Niektoré prestížne univerzity v zahraničí dokonca platia domácim školákom za to, aby u nich študovali, pretože majú vynikajúce štúdijné výsledky a sú úspešní v živote, čo pridáva na prestíži školy.

Obrázok blogu
(zdroj: Martina Chvojková)

Domáci školáci sa vedia socializovať. Som za to, nech si rodičia môžu vybrať, čo je pre nich a ich deti to najlepšie. Som rád, že je vôľa umožniť domácim školákom výučbu aj na druhom stupni. 

Pavel Chvojka

Pavel Chvojka

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zaujímam sa o spoločenské dianie, oblasť manželstva a rodiny a rád by som tu niečo k týmto témam napísal. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu